For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Malotraktory

Malotraktory

Současné trendy, budoucí vývoj a na co si při výběru Vašeho traktoru dát pozor

Malotraktory jsou jedněmi z nejoblíbenějších a nejpoptávanějších strojů v zemědělství. Vítaná je především jejich flexibilita, možnost používat je efektivně na menších plochách a při změnách nástavců výrazně rozšířit jejich užitečnost prakticky v jakémkoli podniku. Obliba a prodej malotraktorů roste v celé Evropě, v USA a zejména v Číně a v Indii.

Na českém trhu jsou nejoblíbenější americké značky John Deere, New Holland a až teprve po nich následuje český Zetor. Ten se v roce 2018 dohodl s jihokorejskou firmou TYM, aby pro něj vyráběla traktor s nižším výkonem, a má tak v nabídce dnes již šest modelů. Nejnovější a nejmenší model má výkon 42Hp, čímž je stále v konkurenci ostatních dost veliký. Japonské malotraktory, které se dováží na český trh a to jak nové, tak ojeté, se naopak dají sehnat od 10 do 27Hp.

Malotraktory na českém trhu najdete jak nové, tak i ojeté. Kromě zmíněného výkonu, je potřeba dát si pozor také na to, zda se pro daný malotraktor dovážejí doplňkové zařízení jako rotavátor, nakladač, pluh či mulčovač, či zda existuje půjčovna, kde se dané nářadí dá zapůjčit. A především je důležité, zda k vybranému malotraktoru lze sehnat náhradní díly za rozumnou cenu a dobrý servis.

Při koupi malotraktoru je potřeba také zvážit jeho možnost pohybu po silnicích. Pokud byl malotraktor uveden do provozu před rokem 2001, musí mít pouze technické osvědčení a nemusí být registrován. Ale malotraktory, které byly uvedeny do provozu po roce 2001, už musí být registrovány, aby se mohly pohybovat po silnici. Musí mít STK a samozřejmě je také potřeba pamatovat na povinné ručení. I tak se mohou pohybovat pouze po silnicích III. a IV. třídy a po účelových komunikacích. K pohybu po silnici I. a II. třídy je potřeba mít povolení od majitele silnice a policie ČR. Dejte si přitom pozor především na koupi ojetých malotraktorů z asijských zemí, které jsou známé tím, že je velice komplikované je dostat na silnici i s povolením pro zvláštní používání.

Top